Home Регіони Новини Запоріжжя Останній долар для Зеленського, Трамп у Миротворці та обстріли ЗАЕС: про що...

Останній долар для Зеленського, Трамп у Миротворці та обстріли ЗАЕС: про що брехала окупаційна влада на Запоріжжі

0

Кількість маніпуляцій в телеграм-каналах представників окупаційної влади знову зросла після розповсюдження інформації про те, як РФ нібито запобігла віроломній спробі захоплення Запорізької АЕС з боку “терористичного режиму України”

Дезінформація стосувалася і змін на міжнародній арені, що породили маніпуляції щодо готовності України піти на мирні переговори на умовах диктатора Путіна та фейки щодо злочинів української армії проти мирного населення.

Протягом досліджуваного тижня неправдива риторика про ЗСУ склала 28% від усієї кількості фейків. При цьому, в дописах вкрай рідко використовують офіційну назву армії – Збройні Сили України, таким чином, очевидно, цілеспрямовано ігноруючи факт існування як незалежної української держави, так і наявності у неї офіційної армії, яка наразі виконує свою основну функцію: захищає країну від вторгнення російських агресорів. Щодо якісного аналізу, то за тиждень в топі повідомлень з фейками й маніпуляціями вийшли звинувачення захисників України в обстрілах міст на окупованих територіях; поширення дезінформації про роботу диверсантів, які знищують у столиці склади з військовою амуніцією; масову здачу в полон українських військових та багато іншого. Збройні сили України на каналах окупантів і колаборантів продовжують демонізувати, українських військовослужбовців називають не інакше як «бойовики Зеленського», «Збройні формування України», «українські терористи», «карателі», «нацисти».

Вже котрий тиждень пропаганда також маніпулює на темі військовополонених, яких нібито не бажає обмінювати сам Зеленський та безглуздість зборів та донатів на українську армію, оскільки всі ці кошти розкрадають волонтери. Також продовжують поширювати неправдиву інформацію щодо заборони та тиску на парафіян Української православної церкви.

Окрема велика кількість фейків та маніпуляцій стосувалася життю на окупованих територіях. Так, пропаганда знову вдається до маніпуляцій щодо популяризації СВО та насадження ідей про псевдо звільнення територій через так звані конкурси. Абсурдним є історія щодо переможця так званого “міжнародного” фотоконкурсу «Російська цивілізація» з Мелітополя зі світлиною “визволителя” на центральній площі міста.

За період моніторингу з 4 по 8 листопада майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій став однойменний телеграм-канал окупаційного губернатора Євгена Балицького з 42% маніпуляцій. На другому місці опинився телеграм-канал “Типичная Акимовка” з 15% маніпуляцій. Третю сходинку з невеличким відривом у 14% маніпуляцій від загальної кількості дописів посів телеграм-канал “Запорожский Вестник». Продовжували продукувати маніпуляції в кожному десятому матеріалі «Бердянск Актуально», «Владимир Рогов» і «Администрация города Мелитополь»

Абсолютним лідером з фейків цього тижня знову став окупаційний телеграм-канал «Запорожский Вестник». Він отримав статус головного розповсюджувача фейків щодо просування ідеології росії та фейки щодо мобілізації – всього трохи понад 5% дописів у нього були фейковими. Телеграм-канал «Владимир Рогов» опублікував на своєму каналі 4% фейків, а «Токмак Сегодня» – 3%.

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 54 маніпуляції (або 11%) і 11 фейків (2%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.

Фейк із зображенням «останнього долара для Зеленського»

У листопаді 2024 року, невдовзі після завершення виборів президента США, в мережі розійшовся скріншот посту бізнесмена Ілона Маска в соцмережі X. Це була картинка доларової купюри, на якій Трамп показує середній палець, і підпис, що це останній долар для президента України. Ми перевірили справжність цього зображення.

Скріншот почав масово поширюватися по проросійським та окупаційним паблікам. Судячи зі знімку екрану, Ілон Маск опублікував у соцмережі X зображення долара, на якому замість Джорджа Вашингтона зображений Дональд Трамп, який показує середній палець.

 “Останній долар для Зеленського”, – говорить англомовний підпис.

Про твіт Маска написав окупаційний Telegram-канал “Токмак Сегодня”, який написав в дописі: “Илон Маск экий тролляка-)) последний доллар для Зе”.

Судячи з вірусного скріншоту, Маск, ймовірно, опублікував відредаговане зображення банкноти $1, а потім (що примітно, через годину) репостнув цей твіт, супроводивши його підписом про Володимира Зеленського. Нам не вдалося виявити жодного з цих двох постів у верифікованому акаунті бізнесмена в соцмережі X. Відсутні скріншоти будь-якої з цих публікацій, і це особливо підозріло, враховуючи, що, судячи зі знімка екрана, їх побачили щонайменше 35,4 млн користувачів (загалом у Маска понад 200 млн передплатників у X).

Всі джерела, що написали про ймовірний пост Ілона Маска, доклали той самий скріншот: на ньому збігається час публікації, кількість репостів, лайків та переглядів. Примітно, що канали, що розповсюджували знімок екрана, не докладали посилання на сам твіт, через що перевірити збережені копії посту в Internet Archive та аналогічних сервісах неможливо. В архівованих копіях профілю Маска в соцмережі X також немає цієї публікації

Про твіт, який нібито опублікував Маск, писали переважно російськомовні ресурси, тоді як жодне авторитетне американське видання про «останній долар для Зеленського» не повідомило. При цьому багато твітів бізнесмена не залишалися поза увагою ЗМІ та офіційних осіб, у тому числі коли власник X ділився своїми думками про війну в Україні. 

“Твіт нібито Ілона Маска про «останній долар для Зеленського» і купюрою з портретом Дональда Трампа – фейк. Це вигадка, створена для маніпуляції та провокації”, – повідомив Центр протидії дезінформації.

Таким чином немає жодних доказів того, що Маск викладав твіт про «останній долар для Зеленського». У блозі бізнесмена цього посту немає і, судячи з численних непрямих доказів, ніколи не було.

Фейк про спроби обстрілу ЗАЕС з боку українських військових

Російські пропагандистські медіа вкотре поширюють неправдиву інформацію про нібито атаку ЗСУ на Запорізьку атомну електростанцію.  Заяви про використання Україною HIMARS та ударних дронів для нападу на ЗАЕС є вигаданими та не відповідають дійсності.

Так, окупаційний телеграм-канал “Запорожский Вестник” опублікував кілька дописів, про те, що українська сторона планує “захопити ЗАЕС”, застосуваючи при цьому РСЗВ HIMARS, а також ударні безпілотні комплекси.

“ВС РФ пресекли вероломную попытку захвата Запорожской АЭС со стороны террористического режима Украины. Губернатор Запорожской области отметил, что противник планировал применить РСЗО HIMARS, а также ударные беспилотные комплексы. «Попытки так называемого захвата Запорожской АЭС не дают спокойно спать западным военачальникам, что приводит к колоссальным потерям противника и бессмысленным жертвам среди мобилизованных украинцев»,  — отметил Евгений Витальевич”, – цитує окупаційного губернатора проросійський телеграм-канал.

Насправді Запорізька АЕС залишається під контролем окупаційних військ РФ із березня 2022 року. Відповідно, саме російська сторона несе повну відповідальність за безпеку цього стратегічного об’єкта.

Жодних підтверджених доказів про застосування РСЗО HIMARS чи безпілотників по Запорізькій АЕС в цей період російські джерела не надають. Спостерігачі МАГАТЕ також не підтверджували цю інформацію. Подібні фейкові заяви – це чергова інформаційна атака, спрямована на дискредитацію України на міжнародній арені.

Україна послідовно наголошує на важливості демілітаризації ЗАЕС, про що заявляли як керівництво країни, так і міжнародні організації, зокрема МАГАТЕ. Київ неодноразово закликав до виведення російських військ із території АЕС, щоб уникнути  радіаційних небезпек.

Як повідомляють українські OSINT- аналітики, Росія використовує ЗАЕС як засіб шантажу міжнародної спільноти, розміщуючи там військову техніку і війська. Це створює реальну загрозу ядерній безпеці та суперечить усім міжнародним нормам.

Будь-які заяви про спроби  військового “захоплення” станції з боку ЗСУ є частиною російської пропаганди й не мають під собою жодних підстав.

Фейк про видалення Трампа з бази сайту «Миротворець» після його перемоги на виборах

На окупаційних телеграм-каналах, невдовзі після успішних для Трампа президентських виборів, розійшлася новина: присвячену йому сторінку на сайті, де активісти ведуть список ворогів України, видалено. Ми перевірили достовірність цієї інформації.

“Что нужно сделать, чтобы твою анкету удалили с “Миротворца’? Оказывается – выиграть американские президентские выборы

 Анонимные нацисты со скандального сайта в 2018 году до того разошлись в своей вседозволенности, что поместили туда американского президента, якобы за его слова о российской принадлежности Крыма. А вот сегодня Трампа в “расстрельном списке” почему-то уже нет”, – повідомляє окупаційний телеграм-канал “Токмак Сегодня”.

Повідомлення про те, що Трампа було внесено до бази «Миротворця», з’явилися влітку 2018 року. Згідно з непідтвердженими джерелами, незадовго до цього президент США у неофіційній бесіді з іншими лідерами «Великої сімки» заявив, що Крим — російський, оскільки його жителі говорять російською мовою. Офіційно Білий дім відмовився коментувати цю інформацію. У Держдумі тоді передбачили, що Трамп потрапить у скандально відому базу, і вже за кілька днів про це повідомили російськомовні ресурси та опублікували відповідний скріншот.

Станом на кінець грудня 2024 року сторінки про Трампа на сайті «Миротворця» справді немає. Вона могла б залишитися в основі проєкту Internet Archive. Однак із Трампом цей метод не працює (як з його коротким ім’ям, так і з повним), тобто архів або не зафіксував таку сторінку за весь час її існування, або її ніколи не було.

Сам скріншот також викликає запитання. По-перше, у назві картки спершу пишеться прізвище внесеної в основу людини, потім його ім’я — наприклад, саме так оформлена сторінка про публіциста Такера Карлсона, який симпатизує Трампу. У випадку з ймовірним записом про обраного президента США цього правила не дотримано.

Нарешті, новина шестирічної давності про те, що Трамп потрапив до бази «Миротворця», не ретранслювало жодне авторитетне українське ЗМІ, а по соцмережах та проросійських ресурсах поширювався один і той же скріншот, причому його жодного разу не супроводжували посиланням на відповідний запис проєкту.  Натомість, за повідомленнями українських ЗМІ, сам «Миротворець» спростував наявність сторінки, присвяченої Трампу, прокоментувавши новину так: «Ця фейк-атака робиться з метою введення в оману західних дипломатів». Влітку 2018 року навіть прокремлівське видання «Царгород» спростувало існування запису про Трампа в «Миротворці», забезпечивши публікацію відповідним скріншотом.

Таким чином, доступні на сьогодні джерела свідчать, що сторінки, присвяченої Трампу, на сайті «Миротворець» ніколи не було, а отже, вона не могла бути видалена восени 2024 року. Це підтвердили й представники українського проєкту – на публікацію українського депутата Мар’яни Безуглої про вилучення відреагував директор «Миротворця» Роман Зайцев. У своєму фейсбуці він охарактеризував вчинок народної обраниці як свідоме розповсюдження фейків російської пропаганди в інформаційному полі України. Того ж дня на головній сторінці «Миротворця» з’явилася добірка, як стверджувалося, фейкових скріншотів зі знаменитостями, які нібито потрапили до бази за різні роки. Був там і скріншот із Трампом.

No comments

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version