Home Регіони Новини Донецьк Деякі діти вперше побачили однокласників наживо: як працюють підземні школи у Запоріжжі

Деякі діти вперше побачили однокласників наживо: як працюють підземні школи у Запоріжжі

0

У Запоріжжі повітряні тривоги не припиняються ні на день. Росія регулярно атакує місто ракетами, дронами, КАБами. Тому, будівництво безпечних шкіл зараз у пріоритеті. Від початку повномасштабного вторгнення в Запорізькій області було пошкоджено або повністю зруйновано 139 шкіл. Відновлювати і зводити на їхньому місці звичайні будови, недостатньо захищені на прифронтових територіях — немає жодного сенсу. Окупант може знову завдати удару, а діти так і залишаться на дистанційному навчанні, позбавлені будь-якої соціалізації.

У Запоріжжі є вже дві захищені школи

У прифронтовому місті активно будують підземні школи. Чимало дітей уже сьогодні навчаються на глибині 7 метрів під землею – перший навчальний заклад прийняв учнів.

«Учні початкових класів уперше наживо побачили своїх однокласників і вчителів. Старшокласники вперше за чотири роки побували в шкільних стінах. Батьки проводжали дітей до школи зі сльозами радості. Освітяни зустрічали дітей з усмішками. Кожен чекав цього дня півтори тисячі днів», – так на початку грудня голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров прокоментував відкриття першої школи-фортеці.

Разом із очільником області на відкриття приїхав президент Володимир Зеленський. Разом із дітьми вони оглядали кабінети, прикрашали новорічну ялинку. Діти подарували главі держави дармовис, зроблений ними на шкільному 3D-принтері.

Скрин відео: t.me/V_Zelenskiy_official

Навчальний процес налагоджено, батьки спокійні та впевнені, що діти в безпеці. Загалом у місті та області найближчим часом з’явиться 10 підземних шкіл, ще 10 — у проєкті, і тоді 50 тисяч школярів зможуть повернутися за парти, до офлайн-навчання.

Наразі в Запоріжжі одночасно будується 5 підземних шкіл. І це тільки початок.

«Для Запорізької області на будівництво та облаштування укриттів у школах ми виділили понад 1 млрд грн. Загалом для створення безпечних умов у навчальних закладах та будівництва укриттів уряд виділив 7,5 млрд грн. Це одна з найбільших інвестиційних програм у бюджеті», — розповів прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Школи будуються не просто глибоко під землею — вони всі будуть обладнані й протирадіаційним укриттям. Верхня плита такої конструкції — дуже масивна. Її висота 600 мм. Плиту залили бетоном і гідроізолювали, зверху — 2,5 метра ґрунту. Під землею монтують системи вентиляції та електрику.

Фото: t.me/zoda_gov_ua

Наприкінці грудня в Південному мікрорайоні Запоріжжя відкрили другу підземну школу на базі гімназії №107. Її будували 6,5 місяців. Через специфічний ґрунт — пісок — під час будівництва довелося зробити додаткове металеве пальове поле.

Будівельні роботи на 117,9 мільйонів гривень виконали за кошти державної субвенції та співфінансування з обласного бюджету.

«Для безпеки дітей — тунельний прохід зі звичайної школи в «підземну». Для енергетичної незалежності простору — автономне живлення. Для якісної освіти — сучасні навчальні аудиторії, меблі та інтерактивне обладнання завдяки допомозі Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)», — розповів Іван Федоров про другу школу.

Під час створення школи було встановлено нові інженерні мережі, вентиляційну та протипожежну системи, а також датчики контролю загазованості та протидимного захисту. Простір обладнано системами відеоспостереження та безбар’єрного доступу завдяки спеціальній підіймальній платформі.

«Яскраві аудиторії, все дуже гарно зроблено, всі дуже приємні», — ділиться враженнями учениця школи Анна.

Приміщення розраховане на 16 аудиторій. Усі навчальні класи — глибоко під землею.

У підземній школі є лаунж-зона, буфет, STEAM-лабораторія, санітарні кімнати, медпункт, ліфт для дітей з особливими потребами. Навчальний заклад оснащений сучасними меблями, інтерактивними дошками, телевізорами, планшетами, ноутбуками.

Ходити до підземної школи — не обов’язково, але діти та батьки раді такій можливості

Заняття тут проводять у дві зміни, і одночасно там зможуть перебувати до тисячі осіб.

«У нашій школі навчаються 925 учнів, із них у Запоріжжі 680. І 70% батьків готові віддати дітей в офлайн школу. Усі розуміють, що це підвищує якість освіти. Ніхто нікого не примушує вчитися в підземній школі і не буде цього робити. Але батьки, коли прийшли на екскурсію, навіть не очікували, що буде так безпечно, красиво, якісно. Усі сказали: “Ми не відчуваємо, що ми на 7 метрів під землею”», — цитує «РІА-Південь» директора гімназії №107 Галину Ємельянову.

Молодша учениця Дар’я з 5 класу також поділилася своїми емоціями:

«Я дуже хотіла вчитися в цій школі. Пам’ятаю, як у перших класах ми бігали в їдальню, дивилися мультики, вчилися. І тепер наша мрія здійснилася – ми знову вчимося разом. Я готова приходити сюди щодня».

У захваті від навчального закладу й батьки учнів. Батько п’ятикласника Юрій Киприк зізнався, що не вірив у те, що школу можна побудувати за півроку. А тепер сам із задоволенням розглядає нові класи, оснащені інтерактивними дошками:

«Я, як батько, для своєї дитини завжди хочу найкращого. Війна змусила нас шукати варіанти безпеки. А ця школа те місце, куди ходитиме моя дитина і я буду за неї спокійний. І найголовніше, дитина зможе вперше за 3 роки війни поспілкуватися зі своїми однокласниками, вчителями та здобути ті знання, які потрібні їй сьогодні і, які можна буде застосувати після перемоги України».

Ще 78 шкіл міста вже проводять заняття в спеціальних укриттях, які побудовані на базі навчальних закладів. Загалом після закінчення всіх робіт за парти зможуть повернутися 50 тисяч дітей.

Ми створили цей матеріал як учасник мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтесь на єдиній платформі recovery.win.

No comments

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version