Війна

НАТО “на шляху до досягнення” 40 млрд євро військової допомоги Україні за рік — Рютте

Президент України Володимир Зеленський і Генсек НАТО Марк Рютте на пресконференції в Києві 3 жовтня 2024 року. ОПУ

Президент України Володимир Зеленський та генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявили, що ведеться робота для надавання Україні 40 мільярдів євро військової допомоги, про що було домовлено на саміті НАТО у Вашингтоні в липні цього року.

Про це політики говорили під час спільної пресконференції 17 жовтня.

"Ми покладаємося на готовність країн-членів НАТО для забезпечення вже оголошені пакети фінансової допомоги Україні на суму понад 40 млрд євро на наступному саміті НАТО в Гаазі. І я вдячний всім, всім, хто допомагає Україні. На сьогоднішній зустрічі Ради НАТО України ми зосередимося на кроках, які надають нам більше захисту, більше безпеки", — сказав Зеленський.

Зеленський також наголосив, що Україна "на практиці" вже в складі НАТО і нагадав, що запрошення до членства в альянсі — це перший і один з ключових пунктів плану перемоги України.

Рютте своєю чергою розповів, як у понеділок, 14 жовтня, відвідав командування НАТО у Вісбадені (Німеччина), яке координуватиме безпекову допомогу і тренування для України. Персонал цього командування вже наполегливо працює над тим, щоб альянс забезпечував Україні можливість перемогти, каже Рютте.

Напередодні ж, 16 жовтня, генсек альянсу оголосив, що члени Північноатлантичного альянсу рухаються за планом шляхом до виконання фінансових зобов'язань, які НАТО взяла на себе на саміті у Вашингтоні.

За словами Марка Рютте, у першій половині 2024 року Києву було надано 20,9 млрд євро військової допомоги: "Ми на шляху до досягнення 40 мільярдів за весь рік".

"НАТО працює з Україною, дедалі більше наближаючи вас до Альянсу. І ми також працюємо з іншими партнерами над посиленням безпеки для всіх нас", — зазначив Рютте.

Він мав на увазі, що 17 жовтня відбулася перша сесія на рівні міністрів оборони за участі ЄС та країн Індо-Тихоокеанського регіону. Це перша зустріч, де поруч із делегаціями НАТО були представники Австралії, Японії, Південної Кореї та Нової Зеландії. Україна була "високо на порядку денному" цієї зустрічі, наголосив Рютте, а сама зустріч — "чіткий знак нашого поглиблення співпраці перед обличчям спільних викликів".

Саміт НАТО у Вашингтоні

11 липня у Сполучених Штатах завершився ювілейний саміт НАТО. Три дні конференц-центр Волтера Вашингтона у столиці США приймав представників 32 держав-членів НАТО, а також 35 країн-партнерів. Участь у саміті зокрема взяли президент України Володимир Зеленський та міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

На саміті країни-члени блоку анонсували надання Україні 40 мільярдів євро протягом 2025 року. За словами генсека Альянсу Єнса Столтенберга, ці кошти мають забезпечити фінансування для перемоги України.

Також на саміті Європейський Союз і ще 21 держава підписали Український договір, який має координувати та прискорювати їхню допомогу Україні. А також в альянсі вирішили створити Командування НАТО з координації підтримки України. Центр запрацював у Німеччині з вересня.

Схожі статті