Державна екологічна інспекція Поліського округу нагадує про відповідальне ставлення до придбання головного атрибуту новорчно-різдвяних свят – ялинки.
Щоб створити у своїй оселі дух живого новорічного дерева, Інспекція закликає бути свідомими і купувати сосни та ялини лише у легальних реалізаторів у визначених органами місцевого самоврядування місцях, адже це гарантія того, що ялинка не походить з зони, постраждалої в результаті аварії на ЧАЕС або інших зон екологічного лиха; є легально вирощеною на спеціальній ділянці.
Перевірити законність продажу та зрізання дерева можна за допомогою спеціальних інструментів – мобільного застосунку Ялинка.info http://xn--80apgcl9h.info/ (доступний у Google Play) та вебсайту open.ukrforest.com http://open.ukrforest.com/
Аби перевірити законність походження ялинки, необхідно на сайті чи у мобільному додатку ввести номер прикріпленої до неї етикетки. У випадку, якщо така етикетка на дереві або ж інформація за номером в системі відсутня, – ваша ялинка може виявитися нелегальною, тоді слід попросити продавця надати відповідні документи, які підтверджують її легальне походження.
Відео дня
Щороку у грудні-січні державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу у рамках операції “Новорічна ялинка” посилюються заходи державного нагляду (контролю) щодо законності заготівлі хвойних дерев, проводиться активна інформаційна кампанія серед населення.
4 грудня здійснено перший рейдовий захід у Житомирі. Із низки перевірених локацій торгівля наразі відбувається лише на території Житнього ринку. У всіх продавців, які реалізовували новорічні деревця, наявні дозвільні документи та присутні бірки – розповідають інспектори.
Фахівці Екоінспекції разом з представниками Національної поліції, лісової охорони, служб державної охорони об’єктів природно-заповідного фонду, громадських організацій та засобів масової інформації і надалі проводитимуть заходи по виявленню правопорушників не тільки в місцях продажу ялинок, а й у лісових масивах.
Інспекція нагадує:
За незаконну рубку та продаж хвойних дерев передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, незаконна порубка, пошкодження або знищення лісових культур та молодняка (стаття 65) передбачає такі штрафи:
- для громадян — від 510 до 1020 гривень,
- для посадових осіб — від 2550 до 5100 гривень.
За знищення або пошкодження зелених насаджень (у тому числі дерев за межами або в межах населених пунктів, які не віднесені до лісового фонду), згідно зі статтею 153 КУпАП передбачено:
- штраф для громадян — від 170 до 510 гривень,
- штраф для посадових осіб або фізичних осіб-підприємців — від 510 до 850 гривень.
Порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу (наприклад, хвойних дерев) карається відповідно до статті 88-1 КУпАП:
- штраф від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510–1700 гривень),
- якщо дії здійснено в межах природно-заповідного фонду — штраф від 100 до 215 неоподатковуваних мінімумів (1700–3655 гривень).
Кримінальна відповідальність за незаконну порубку дерев чи чагарників (стаття 246 Кримінального кодексу України) передбачає:
- обмеження волі до 3 років,
- позбавлення волі від 3 до 5 років,
- у разі тяжких наслідків — від 5 до 7 років.
Наголошуємо, що в умовах воєнного часу вирубка дерев у лісах та лісових масивах є небезпечною не лише з фінансової точки зору через значні штрафи, але й для життя. У багатьох лісах досі не завершено обстеження на наявність вибухонебезпечних предметів, що створює серйозну загрозу для безпеки людей.