Незважаючи на фінансові труднощі нашої країни, пенсії, як і соціальну допомогу, люди отримують у повному обсязі. Проте є деякі нюанси щодо змін виплат. Виплати зростуть двічі.
Як інформує “Кореспондент”, чиновники неодноразово запевняли, що українців у цей скрутний час без призначених їм коштів не залишать.
“Усі соціальні платежі, пенсії, субсидії Уряд виплачував, виплачує та буде виплачувати в повному обсязі”, – наголосив прем’єр-міністр Денис Шмигаль в ефірі телемарафону “Єдині новини”.
Він додав, що кожна гривня з бюджету, зібрана в Україні, витрачається для наших Сил безпеки й оборони. Тим часом усі соціальні та бюджетні виплати відбуваються завдяки підтримці наших партнерів.
“В Уряду зараз є чітке розуміння того, як ми будемо виплачувати соціальну підтримку не лише цього року, але й наступного”, – запевнив прем’єр.
А в Міністерстві соціальної політики повідомили, коли на українців чекає чергове підвищення пенсій.
Як заявила міністр соцполітики Оксана Жолнович в ефірі телемарафону “Єдині новини”, це відбудеться в 2025 році, проте торкнеться більшості пенсіонерів.
“У березні на пенсіонерів чекає чергова індексація – з урахуванням інфляції та зростання зарплат. Кошти на індексацію будуть, незважаючи на те, що бюджетний трансферт до Пенсійного фонду зменшено з державних коштів”, – сказала очільниця міністерства.
Важливо, за її словами, що спостерігається позитивна динаміка збільшення єдиного соціального внеску (ЄСВ), що відбувається завдяки військовим: маючи досить високі зарплати, вони сплачують хороші ЄСВ, які значно поповнюють бюджет Пенсійного фонду.
Загалом підвищення пенсійних виплат залежатиме від інфляції та зростання заробітних плат, з яких сплачується єдиний соціальний внесок.
Щодо індексації, яку щороку проводять з 1 березня, то, наприклад, в один з минулих років пенсії було збільшено на 19%, але цього року підвищення становило лише 6% через низький рівень інфляції та незначне зростання зарплат.
А влітку наступного року пенсії планують перерахувати завдяки пенсійній реформі, яку має найближчим часом ухвалити Верховна Рада. Це підвищення торкнеться пенсіонерів, які вийшли на заслужений відпочинок раніше і зараз отримують набагато менші виплати, ніж люди з аналогічних посад і з таким самим, як у них, стажем, але вийшли на пенсію пізніше. Розмір підвищення залежатиме від кількості здобутого ними стажу та сплачених внесків.
Плюс 6 тисяч
Нагадаємо, що, за статистикою Пенсійного фонду, станом на 1 жовтня 2024 року середня пенсійна виплата становить 5 852 грн, але більшість пенсіонерів отримують значно менше. А близько половини отримувачів пенсій мають усього по 3-4 тис. грн на місяць, і лише приблизно у 1 млн громадянам пенсії становлять понад 10 тис. грн.
У Пенсійному фонді повідомили, що цьогоріч середня пенсія зросла на 466,61 грн. Найбільші виплати отримують судді – понад 106 тис. грн. З початку року їхні нарахування зросли з 99 837 грн до 106 057 грн на місяць, то ж підвищення становить 6,2 тис. грн.
А є й такі пенсіонери, які мають право на збільшені пенсійні виплати, і не можуть отримувати менше ніж 8 тис. грн на місяць.
Такий мінімум передбачений для:
– військовослужбовців з інвалідністю (сума виплати залежить від розміру фінансового забезпечення);
– осіб, які отримали інвалідність внаслідок участі у військових діях (виплати для І групи становлять щонайменше 15 346 гривень, ІІ групи – 12 395 гривень, ІІІ групи – 8 499 гривень).
Також не менше, ніж 8187 грн на місяць передбачені для тих, хто постраждав від аварії на Чорнобильській атомній електростанції та мають інвалідність І групи (для ІІ групи цей мінімум становить 6 549,98 грн, а для ІІІ групи – 5048 грн).
То ж не менше 8025 грн можуть отримувати ліквідатори аварії на ЧАЕС з інвалідністю ІІІ групи. Для ІІ групи ця сума становить 10 700 грн, а для І групи – 13 376 грн.
Надходження призупинять
В уряді готуються призупинити виплати пенсій для частини пенсіонерів.
“Використання бюджетних коштів хочуть оптимізувати. Це може торкнутися і пенсійних виплат. Відповідну пропозицію містить стаття 41 проєкту державного бюджету України на 2025 рік, яку Кабінет Міністрів подав на розгляд Верховній Раді. Відповідно до законопроєкту, пенсію пропонується призупинити двом категоріям пенсіонерів: тим, хто отримав статус внутрішньо переміщених осіб до 24 лютого 2022 року, якщо на їх банківських рахунках не відбувалося руху коштів протягом останніх 12 місяців та тим, хто отримав статус ВПО до 24 лютого 2022 року, якщо пенсіонери своєчасно не пройшли обов’язкової ідентифікації”, – повідомив сайт “На пенсії”.
У випадку затвердження законопроєкту в парламенті пенсії зазначеним категоріям пенсіонерів перестануть нараховувати. А відновити виплати можна буде лише звернувшись до Пенсійного фонду з відповідною заявою.
До речі, згідно зі статистикою Пенсійного фонду, за останні п’ять років в Україні зменшилася кількість пенсіонерів на 1 млн осіб.
Якщо, за даними Фонду, в жовтні 2019 року кількість пенсіонерів в Україні становила близько 11,4 млн осіб, то станом на 1 жовтня 2024 року ця цифра зменшилася до 10,342 млн.
Згідно даних ПФУ, зменшилася кількість пенсіонерів, котрі отримують пенсію за віком та за вислугу років.
То ж пенсійні виплати за віком зараз отримують 72,34% пенсіонерів, тобто 7 502 520 осіб. Пенсіонерів цієї категорії за п’ять років стало на 1,062 млн менше.
Окрім того, 5,15%, або 530 450 пенсіонерів отримують пенсію за вислугу років. Кількість їх за останні п’ять років зменшилася майже на 100 тис. осіб, адже в 2019-му їх було майже 623 тис.
Разом з тим, збільшилася кількість пенсіонерів, котрі отримують пенсію з інвалідності. Станом на 1 жовтня 2024 року йдеться про 15,05% від усіх отримувачів, або 1 553 240 пенсіонерів. Це на 142 тис. більше, ніж було п’ять років тому.
Нагадаємо також, що 2,8 млн пенсіонерів, перебуваючи на заслуженому відпочинку, продовжують працювати. Якщо за статистикою Пенсійного фонду середній розмір пенсії в Україні складає 5851,86 грн, то середня пенсійна виплата працюючих пенсіонерів становить 6257,96 грн на місяць. Ті, хто працює, збільшує свій страховий стаж, і раз на два роки отримує надбавки до пенсії.