Чому кожна жінка має знати про вакцинацію проти вірусу папіломи людини: розмова з гінекологинею «ОН Клінік Суми»

У Сумському регіоні лікарі-гінекологи спостерігають підвищення випадків передчасної менопаузи та ранніх клімаксів серед жінок. Це може призводити до аномальних маткових кровотеч, які потребують подальшої діагностики. Ситуація ускладнюється страхом жінок відвідувати лікарів. Лікарі все частіше у пацієнтів діагностують рак шийки матки. 

Допомогти ж уникнути онкології на ранньому етапі можуть регулярні візити до лікаря та вакцинація від вірусу папіломи людини (далі ВПЛ), яка віднедавна стала доступною для мешканок Сум. Так, це вірус, який передається переважно через статевий контакт, може не проявлятися роками, поступово призводячи до онкологічних захворювань.  

Журналісти The Sumy Post поспілкувалися з гінекологинею Медичного центру «ОН Клінік Суми» Наталією Чухрієнко. Лікарка детально розповіла про ВПЛ, шляхи його появи в організмі, зв’язок з раком шийки матки, діагностику та можливості сучасного лікування. 

Яка ситуація із захворюваністю на рак шийки матки у Сумському регіоні?

В останні роки спостерігається тривожна тенденція: під час пандемії COVID-19 різко зросла кількість випадків дисплазії шийки матки, що пов’язано з відсутністю регулярних медичних оглядів.

 

Особливо раптове збільшення кількості виявлених дисплазій спостерігалося саме в 2022 році, коли у регіоні був зафіксований значний стрибок показників. Це свідчить про те, що багато жінок не проходили профілактичні огляди протягом кількох років, що ускладнило раннє виявлення проблем. 

Який вплив на здоров’я жінок у прифронтовому регіоні має стрес?

Через постійний стрес, особливо під час війни, в організмі жінок можуть виникати значні гормональні зміни, які провокують передчасний клімакс і ранню менопаузу (до 40-45 років). Це своєю чергою сприяє розвитку аномальних маткових кровотеч, які потребують ретельної діагностики для виключення раку або передракових  станів. Однак жінки часто бояться відвідувати лікарів, що збільшує ризик запущених захворювань, зокрема раку шийки матки, який можна виявити на ранніх стадіях за допомогою регулярних оглядів.

На сьогодні найпоширеніший рак серед жінок — це рак молочної залози,
на другому місці — рак тіла матки, а на третьому — рак шийки матки.

Що підвищує ризик розвитку дисплазії та раку шийки матки у жінок?

Певні фактори, як-от ранній початок статевого життя, наявність багатьох статевих партнерів, куріння та гормональні порушення, підвищують ризик інфікування HPV і розвитку дисплазії шийки матки. Нестабільний гормональний фон та куріння можуть сприяти затримці процесу імунної відповіді на вірус, що підвищує ризик перетворення вірусних змін у клітинах на передракові та ракові стани.

Коли необхідно негайно звертатися до гінеколога?

Звертатися до гінеколога необхідно, якщо помітили аномальні маткові кровотечі, болючі або надмірно тривалі менструації, а також при виникненні незвичних виділень з піхви, які можуть бути симптомами інфекцій або запалень. Особливо важливо при будь-якому дискомфорті чи болі в ділянці матки або шийки матки не зволікати. Значну небезпеку для здоров’я жінок представляє не тільки саме онкологічне захворювання, але й хронічні запалення, що можуть призвести до розвитку онкології.

 

Надмірні та болючі менструації можуть свідчити про наявність патологій ендометрія або передракових змін. Важливо звертатися до лікаря на ранніх етапах, оскільки своєчасне обстеження дозволяє запобігти розвитку передракових і ракових станів.

Рак шийки матки часто безсимптомний на ранніх стадіях, як можна його виявити? Що проводиться після?

Виявляти та попереджати рак шийки матки допомагають онко профогляди. Під час огляду лікар може провести кольпоскопію для детального вивчення стану шийки, взяти мазок на цитологію та обстежити шийку матки на наявність атипових змін. Відеофіксація результатів кольпоскопії дозволяє проводити порівняння стану шийки в динаміці та підвищує точність діагностики.

 

При виявленні дисплазії шийки матки проводяться додаткові обстеження, включаючи біопсію. Біопсія за допомогою радіохвильової хірургії є високоточним методом, що дозволяє отримати якісний зразок тканини для гістологічного аналізу. Такий підхід дозволяє вчасно почати лікування та запобігти розвитку раку.

Які сучасні технології використовуєте для діагностики пацієнтів?

В ОН Клінік створені всі необхідні умови для якісної діагностики. Медичний центр оснащений сучасним обладнанням, що дозволяє швидко й точно виявити патології шийки матки та провести необхідні процедури з мінімальним дискомфортом для пацієнтки. 

 

Сучасний кольпоскоп українського виробництва забезпечує високу точність досліджень. Він оснащений відеокамерами, що дозволяє записувати і зберігати зображення. Це дає можливість кожному лікарю переглядати і аналізувати фотографії з архіву, навіть якщо пацієнт звертався до різних фахівців. В особистому кабінеті пацієнта зберігаються всі дослідження.

 

Також використовуємо апарат радіохвильової хірургії, який не викликає опіків і дозволяє чітко визначити край тканини для подальшого гістологічного дослідження. На відміну від лазера, який обпалює край, що ускладнює оцінку, радіохвильовий метод дає точніші результати, що важливо для коректної діагностики.

Профілактика раку шийки матки через вакцинацію від папіломавірусу людини.  

Первинною профілактикою раку шийки матки є вакцинація від вірусу папіломи людини. Близько 80% випадків раку шийки матки спричиняє ВПЛ. Профілактична вакцинація знижує ризик розвитку онкології, зокрема доцільна для дівчаток і юнаків ще до початку статевого життя, щоб захистити від різних типів вірусу. Наразі в ОН Клінік є  двовалентна (проти 16 і 18 типів) та чотиривалентна (16, 18, 6, 11 типи) вакцини. Для людей до 15 років необхідно дві дози вакцини, після –  вже три. Вакцинацію можна проводити і після початку статевого життя. Жінку, яка вже веде статеве життя, вакцина захищатиме від нового вірусу, який може потрапити в організм шляхом статевого контакту. Вакцина ефективна для жінок і чоловіків, оскільки ВПЛ може викликати генітальні бородавки та інші ураження.

Як жінки можуть проконсультуватися? Є можливість дистанційного ведення пацієнта?

Проводимо прийом безпосередньо у медичному центрі, а також дистанційно. Останні роки жінки часто надають перевагу обстеженню під час коротких візитів до України з-за кордону. Підлаштовуємося під проблеми сучасності та пропонуємо пацієнткам онлайн-консультації. Надаємо доступ до електронних медичних карток та архівів результатів обстежень, що дозволяє пацієнткам консультуватися з лікарями навіть перебуваючи за кордоном. Це також зручно для жінок, які проживають у регіонах із підвищеною небезпекою, де візити до лікарів ускладнені.

Важлива новина: Із проктологічними проблемами зіткнуться 8 з 10 людей: сумський лікар про геморой, його безболісне лікування, здоровий кал та анальний секс

Exit mobile version