Народжуваність у Рівному зменшується, шкіл та дитсадків виявиться забагато

У жовтні на Рівненщині за місяць з’явилося на світ 909 малюків. І цей показник вважали рекордом. Бо в попередні місяці він був набагато меншим. Загалом же кількість населення в області поступово зменшується. І через міграцію, і через зменшення народжуваності. У Рівному уже почали говорити про можливе повторення ситуації 2000-х років, коли частину шкіл та дитячих садків довелося закривати.

Андрій Шевчук, начальник відділу генплану управління архітектури та містобудування:

— У Рівному впав і продовжує знижуватися рівень народжуваності. Це яскраво видно зі статистики з наповненості міських освітніх закладів. За сім років на понад 20% зменшилася кількість дітей у дошкільних навчальних закладах. Якщо у 2017 році було 12 тисяч дітей, які мали відвідувати дошкільні навчальні заклади, а проєктна потужність дитячих садків була на 9735 місць, то наразі ми маємо 8873 дитини. Це менше від проєктної потужності. Динаміка з народжуваності демонструє, що з кожним роком приблизно на 500 дітей буде менше в дошкільних навчальних закладах. Іншими словами, настане певна криза, яка впливатиме на економічну модель сталого розвитку території. І рано чи пізно нам доведеться вирішувати цю демографічну проблему.

Схожа ситуація й зі школами. Рівненські школи розраховані на близько 36 тисяч місць. Однак зараз там навчається 31500 дітей. Динаміка свідчить: щороку приблизно на 500 дітей буде менше навчатися у школах. Попри це у Рівному заплановано будівництво кількох нових шкіл. Їхня необхідність в тому, щоб забезпечити комфортний пішохідний доступ учнів до шкіл. Зокрема, й для покращення доступності освітніх послуг у мікрорайонах. Але уже зараз навіть у центрі Рівного майже усі школи мають вільні місця. До цього призвів міграційний відтік населення внаслідок війни та зменшення кількості жителів у центральній частині Рівного через їхній переїзд у нові житлові масиви в інших частинах міста.

Звісно, у нас є школи з великою популярністю. Наприклад, школа № 12. Однак велика частка дітей, які там навчаються, приїздять з району. Найперше це викликано якістю освітніх послуг. Недалеко від цієї школи є кілька інших шкіл, які не заповнені.

Прогнозую, що уже через кілька років постане питання: що робити у Рівному з деякими навчальними закладами, які мають великий недобір дітей. Постане той самий виклик, який був на початку 2000-х років, коли було велике зменшення народжуваності. Нагадаю, тоді в Рівному довелося оптимізувати навчальну мережу, кілька навчальних закладів було продано. Але згодом уже постало інше питання — знову дітей стало більше, і виявилось, що дитсадків та шкіл у місті недостатньо.

Зараз знову в Рівному так чи інакше постане питання оптимізації навчальних закладів. Можливо, це вдасться вирішити за допомогою освітньої реформи та розподілу шкіл на гімназії та ліцеї.

Богдан СЛОНЕЦЬ.

Exit mobile version