Острови на Полтавщині стають «мертвими»: у чому причина
Останніми роками на Кременчуцькому та Кам’янському водосховищах у межах Полтавської області зіткнулися з проблемою появи «мертвих островів».
Як повідомили на Фейсбук-сторінці Полтавського рибоохоронного патруля, це пов’язують із міграцією бакланів із південних регіонів України.
«Баклан чорний великий набув великої популяції, живуть вони групами по декілька сотень, заселяють острови. Вони завдають шкоди тим, що їхній послід випалює все живе. Дерева, на яких птахи селяться, можна сказати, мертві, рослинність на островах випалюється, там немає нічого», – розповів заступник начальника Полтавського рибоохоронного патруля Анатолій Лукіянчук журналістам «Суспільне Полтава».
Баклани створюють великі колонії для гніздування, що призводить до знищення рослинності навколо водойм. Дерева, на яких вони гніздують, із часом гинуть через токсичність посліду.
«Аміак сприяє загибелі водяної рослинності, що призводить до появи «мертвих островів», – пояснила начальниця відділу іхтіології Полтавського рибоохоронного патруля Юлія Бондарь.
Це впливає на інші види, які залежать від цієї рослинності для укриття або харчування. Також через аміак та фосфор може змінюватися хімічний склад води, що провокує цвітіння водоростей і зменшує рівень кисню у водоймі.
Баклани є активними рибоїдними птахами. Один баклан може з’їдати до 0,5 кг риби на день. Масове збільшення їхньої чисельності здатне призводити до значного скорочення популяцій риб у місцевих водоймах.
Через інтенсивний вилов бакланами можуть постраждати види риб, які вже перебувають під загрозою, наприклад, вирезуб або карась золотий.
Баклани витісняють місцеві види птахів – таких, як чаплі, качки та ін.
Науковці називають декілька причин цього явища.
По-перше, через підрив Каховської ГЕС зникли традиційні місця проживання бакланів. Багато водойм на Херсонщині обміліли настільки, що на їхньому місці вже виросли цілі ліси висотою понад два метри. У тих регіонах у птахів зникла кормова база.
По-друге, міграцію бакланів пов’язують із глобальним потеплінням. Підвищення температури спричиняє обміління водойм, зниження рівня води в річках та водосховищах, що змушує птахів шукати нові місця для існування.
Зростання популяції бакланів у Полтавській області може негативно вплинути на водні екосистеми та біорізноманіття. Розв’язання проблеми збільшення популяції бакланів потребує комплексного підходу, який враховує екологічні, економічні та соціальні аспекти.
Для прикладу:
– у Франції використовують лазери та інші відлякувачі, щоб обмежити доступ бакланів до промислових водойм;
– у США застосовують контрольоване відстрілювання бакланів у місцях із надмірною чисельністю (з дотриманням суворих квот);
– у Нідерландах створюють альтернативні місця для гніздування бакланів далеко від рибних господарств.