До кібератаки на реєстри Мін’юсту причетні російські спецслужби, СБУ відкрила провадження
Служба безпеки України встановила причетність хакерського угруповання ГРУ генштабу збройних сил рф до кібератаки на державні реєстри Міністерства юстиції.
Про це повідомив т.в.о. керівника Департаменту кібербезпеки СБУ Володимир Карастельов під час спільного брифінгу з міністром юстиції Ольгою Стефанішиною.
За фактом кібератаки відкрито кримінальне провадження, яке розслідується в тому числі за статтею про порушення законів та звичаїв війни. СБУ працює за трьома напрямами: відбиття нападу, відновлення працездатності інфраструктури та документування воєнного злочину.
Міністр юстиції Ольга Стефанішина підтвердила, що роботу державних реєстрів тимчасово призупинено. Водночас вона наголосила, що всі дані збережені та будуть відновлені. Кібератака не вплинула на роботу інших інформаційних систем держави.
Як пише ЕспресоTV Ольга Стефанішина розповіла, що внаслідок цієї атаки Міністерство юстиції призупинило діяльність усіх державних реєстрів, які адмініструє Мін’юст, щоб уникнути подальшого розгортання загроз. Вона наголосила, що всі дані, які були в реєстрах, збережені й будуть відновлені, а кібератака не вплинула на роботу інших інформаційних систем держави.
Міністерка додала, що всі акти цивільного стану про народження, смерть, одруження і розлучення можуть здійснюватись у звичайному порядку, але із застосуванням паперових носіїв. Найближчим часом на офіційній сторінці Мін’юсту у facebook розмістять інформацію про відділи реєстрації актів цивільного стану, до яких можна звернутися по всій території України для здійснення відповідних дій.
Усі соцвиплати, пов’язані з настанням певних актів цивільного стану, здійснюють на основі відповідних заяв, їх також розглянуть після відновлення реєстрів.
На розгляд уряду внесуть проєкт постанови, який передбачає призупинення обчислення всіх строків до відновлення функціонування реєстрів.
Реєстрація відомостей про заповіти, зміни до них, скасування заповітів, зведені спадкові справи, спадкові договори, зміни до них, розірвання спадкових договорів, дублікати про нотаріальне посвідчення довіреностей, припинення їх дії здійснюють без доступу до реєстрів – ці дії здійснюватиме нотаріус.
Фактично всі нотаріальні дії, які не потребують перевірки даних у реєстрах, здійснюватимуть державні та приватні нотаріуси.
Державна реєстрація юридичних осіб, їхньої символіки, громадських формувань, які не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб-підприємців та відокремлених підрозділів юридичної особи здійснюється виключно програмним забезпеченням ДРРП.
Наразі тривають роботи з відновлення реєстрів, які перебувають у компетенції відомства. За словами віцепрем’єр-міністерки, події останніх днів не вплинули на роботу інших інформаційних систем держави.
Насамперед Мін’юст відновить Єдиний реєстр довіреностей, Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів та Спадковий реєстр, аби забезпечити належний облік даних і мінімізувати негативний вплив внаслідок потенційних неправомірних нотаріальних дій.
Надалі у пріоритеті відновлення – Державний реєстр актів цивільного стану громадян, Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обтяжень.