Новини Дніпро

ЯКИМ ЖЕ БУДЕ ГРУДЕНЬ? СИЛЬНИХ МОРОЗІВ НЕ ЧЕКАЙТЕ!

  • Нотатки метеоролога Тетяни АДАМЕНКО  (Газета "Сільські вісті"), начальниці відділу агрометео­рології Українського гідрометео­центру.

ЛИСТОПАД, що завершив осінь, на відміну від попередніх місяців не приніс в Україну значних аномалій. Погода переважала спокійна, температура була близькою до норми. У найхолодніші ночі вона опускалася до 4-10 градусів морозу, у найтепліші дні — підвищувалася до 10-16, на півдні — до 17-20 градусів тепла. Загалом погодні умови сприяли повільному росту посівів озимини, які утворили сходи та розпочали кущіння.

Грудень — перший зимовий місяць. У другій його половині за кліматичною характеристикою вже повинні панувати сніги та морози. Метеорологічна зима починається після стійкого переходу середньої добової температури через 0 градусів у бік зниження — переважно у першій (на півдні країни — другій) декаді грудня, на північному сході країни та в Карпатах — наприкінці листопада.

Однак нинішнього року синоптична ситуація складається так, що початок першого зимового місяця визначатиме область підвищеного атмосферного тиску і погода буде схожа на продовження листопада. Сильних морозів не очікується, часом дощитиме і сніжитиме, температура повітря вдень і вночі передбачається від 2-4 градусів морозу до 2-4 градусів тепла. У найтепліші дні можливе підвищення денної температури повітря до 5-9, на півдні — до 9-15 градусів вище нуля. Утворення стійкого снігового покриву на початку місяця малоймовірне. За розрахунками, така осіння погода може спостерігатися до середини місяця.

За місячним прогнозом погоди, у грудні 2024 року середня місячна температура очікується близькою до кліматичної норми і становитиме від 4 градусів морозу до 2 тепла. Місячна сума опадів, за розрахунками, може скласти 34-78 мм, що близько до норми.

За кліматичними даними, грудень зазвичай холодніший за листопад на 4-6 градусів. Середня температура повітря у північно-східних областях становить близько 4-5 градусів морозу, поступово підвищуючись у південному та південно-західному напрямках. Опади бувають здебільшого у вигляді снігу, в результаті чого утворюється стійкий сніговий покрив. Дуже важливо використати усі можливості для накопичення снігу на полях. Проте останніми роками у грудні його буває обмаль, дедалі частіше йдуть дощі.

Сильні морози першого місяця зими спостерігаються, коли на територію України надходять холодні повітряні маси із північного сходу. Така синоптична ситуація трапляється досить часто. Найнижча температура у грудні за весь період інструментальних спостережень за погодою в Україні досягала 27-36 градусів морозу, в зоні Карпат — до 40, на Півдні України — до 20-26, на Південному березі Криму — 12-16 градусів нижче нуля.

У більшості областей утворюється сніговий покрив, лише на півдні країни встановлюється не кожного року. За аналізом метеорологічних показників за останні 10 років у грудні в Україні переважав зимовий режим погоди з короткочасними морозами. Найхолоднішими були грудневі дні 2012 та 2014 років, коли морози досягали мінус 18-28 градусів, а найтеплішими — у 2011 та 2017 рр., коли вдень температура повітря часом підвищувалася до 10-18 градусів тепла.

Грудень — найпохмуріший зимовий місяць, тривалість сонячного сяйва становить лише 14 відсотків максимально можливої і пересічно не перевищує 30 годин за місяць. У січні вона збільшується до 40 годин, у лютому — до 60. За багаторічними даними, у грудні в середньому спостерігається 21 день без сонця, у січні —18, у лютому —14.

Дні цього місяця найкоротші в році. 22 грудня — день зимового сонцестояння, або день сонцевороту. Тоді Сонце повертає на літо, і вже 24 грудня тривалість світлового дня подовжиться на хвилину.      

                                                         (Всеукраїнська селянська газета "СІЛЬСЬКІ  ВІСТІ")

Схожі статті