Тенденція ринку нерухомості у 2024 році: у східних та деяких центральних регіонах середні ціни на квартири повзли вниз, а у західних — вгору. Попит на купівлю квартир у Чернівцях досить високий. Серед найпопулярніших квартир – одно- та двокімнатні помешкання.
Про це molbuk.ua розповів сертифікований рієлтор Євгеній Мензак.
Рієлтор спростовує поширену думку, що покупцями квартир є багато переселенців, і це впливає на ціни.
“Приблизно 20 відсотків квартир купують переселенці з інших регіонів, повертаються заробітчани. Та більшість покупців, з якими ми зараз працюємо, – це чернівчани або люди, які переїжджають з області. Багато хто вирішує інвестувати кошти саме в квартири”, – каже Євгеній Мензак.
У надійних забудовників усе розкуповують
Подорожчання будматеріалів, дефіцит кадрів і зростання зарплати в галузі, послаблення гривні — ці фактори у 2024 році посунули ціни на нове житло вгору. Рекордсменами зростання середньої вартості квадратного метра житла, що будується, стали Кропивницький, Рівне, Івано-Франківськ, Чернівці та Вінниця. Середні ціни на первинку в Чернівцях – 42 тисячі гривень за квадратний метр (1000 доларів). У сусідніх з Чернівцями містах вартість нижча. В Івано-Франківську – 35 тисяч гривень (835 доларів), у Тернополі – 30 тисяч гривень за квадратний метр (720 доларів), у Хмельницькому – 28 тисяч гривень (670 доларів). На ціну впливає і те, що Чернівці нині – одне із відносно безпечних міст.
“На мою думку, як для Чернівців, тут будують не дуже багато і це певним чином впливає на попит. Надійні забудовники на первинному ринку дуже швидко розпродують квартири. На етапі будівництва другого-третього поверхів усі квартири вже розкуплено. У таких забудовників вартість квадратного метра – від 45 тисяч гривень (1070 доларів). Деякі забудовники продають квартири, де квадратний метр – понад 54 тисячі гривень (1285 доларів). Є, звісно, і нижчі ціни. Але можна сказати, що вартість квадратного метра житла в новобудовах за останній рік зросла на 10, а подекуди і на 20 відсотків”, – вважає Євгеній Мензак.
Найчастіше нові квартири купують у районі вулиць Рівненської, Героїв Майдану, проспекті Незалежності, Володимира Великого (колишня Герцена).
Стало популярним вкладати гроші у будівництво таунхаусів. Їх зводять переважно на околицях міста, у приміських зонах, і, відповідно, ціна трохи нижча. Тому вони мають попит.
Вторинка популярніша
Вторинне житло залишається популярнішим за первинне. Середня вартість однокімнатних квартир у більш спокійних містах західної частини України в 2024 році виявляла тенденцію до зростання.
У Чернівцях середня ціна однокімнатної квартири коливається у межах 47 тисяч доларів. Якщо порівняти із сусідніми містами, то в Чернівцях ціни вищі. В Івано-Франківську однокімнатна квартира на вторинному ринку обійдеться у 37 тисяч доларів, Хмельницькому – 35 тисяч доларів, Тернопіль – 37 тисяч доларів.
– На популярність вторинного житла впливає ціна. Адже двокімнатна квартира на вторинці коштуватиме приблизно 55 тисяч доларів, а нова квартира обійдеться у 80 тисяч доларів. Тому багато людей на цьому економлять. Крім того, на первинному ринку гроші вкладають у голі стіни, а вторинне житло – це все-таки готова квартира, – продовжує Євгеній Мензак. – Найбільший попит мають однокімнатні квартири. Ціна коливається від 30 тисяч доларів за хрущовку і до 50 тисяч доларів – за квартири кращого планування. Вторинне житло купують у різних районах, чимало – на околицях Чернівців.
За скільки років можна заробити на квартиру?
Фахівці агенції “ЛУН” порахували, за скільки часу можна заробили на квартиру на вторинці у різних містах за співвідношення середньої місцевої зарплати до середньої вартості квартири. Наприкінці 2024 року у Львові для придбання однокімнатної квартири знадобилася б сума, що дорівнює середньому заробітку за 9 років і 8 місяців. Друге місце посів Ужгород, де на однокімнатну квартиру доведеться працювати 8 з половиною років. Третє Луцьк — тут за квартиру доведеться працювати 8 років і 4 місяці. Щоб заробити на квартиру в Чернівцях, треба працювати 7 років і 8 місяців.