Теніс

Де Шуай Пен? Детективна та ганебна історія

Де Шуай Пен? Детективна та ганебна історія

Шуай Пэн взяла титул на домашнем турнире в Наньчане, twitter.com

Китайська тенісистка Шуай Пен давно відома на весь світ. 35-річна спортсменка була фіналісткою Австраліан Опен, доходила до півфіналу Ролан Гаррос та Вімблдону. Разом із Се Шувей вона вигравала парні розряди британського та французького турнірів Великого Шолому, а також виступала на трьох Олімпіадах.

Кілька днів тому Шуай Пен зникла.

2 листопада Пен звинуватила колишнього віце-прем’єра Китаю Чжан Гаолі в сексуальному насильстві. Повідомлення про це вона опублікувала в китайській соцмережі Weibo. Пост пробув там близько півгодини, поки адміністрація мережі його не вилучила.

Реакція офіційної влади Китаю – досить типова для авторитарної держави. А саме, повне ігнорування проблеми як такої. Чжан Гаолі зараз 70 років і він більше не займає посад в політиці, але Комуністична партія Китаю не збирається розслідувати будь-які звинувачення свого колишнього високого посадовця. Все могло затихнути на стадії “одне слово проти іншого”, але далі тенісистка буквально зникла. І за останні дні єдиною звісткою від неї став електронний лист, в якому вона заперечує всі попередні звинувачення. Звісно, надісланого до китайської газети.

Різниця між комуністичним світом 30-40 років тому і сучасним станом речей – ми живемо в інформаційну епоху. Буквально ніщо не зникає безслідно, якщо має суспільну вагу чи створює резонанс. Жоден факт неможливо повністю приховати, якщо до нього причетні відомі люди. Так само жодна людина не зникає безслідно без дії сторонніх сил.

Шуай Пен – тенісистка зі світовим ім’ям, в якої є безліч друзів, знайомих чи колег, з якими вона часто спілкується. І це по всьому світу. Є велика кількість каналів зв’язку безпосередньо з людиною. В те, що Пен добровільно ігнорує всі зовнішні спроси зв’язку, а сама обирає лише один лист електронної пошти, віриться важко.

Китайські ЗМІ також знайшли спосіб пояснити її відсутність всьому світу. Мовляв, так, добровільно уникає спілкування, хоче відпочити. Що з нею все гаразд, і що скоро вона з’явиться на публіці. І мало не щодня почали з’являтися фото- та відеодокази тенісистки. Здорової, усміхненої. Яка залюбки спілкується з офіційними китайськими медіа, але відпочиває від цілого іншого світу.

Перша інформація – фото в кімнаті серед іграшок. Природньо, опубліковане китайським виданням. Тут хтось міг би пожартувати про відомий мем “китайської постановки”, але ситуація – не до жартів.

Далі Пен відвідала пекінський ресторан. Провела веселу бесіду за столом, фотографувалася з офіціантами. Фото опублікувала… сказати що, випадкова людина – ну це дуже м’яко. Аккаунт в твіттері, в якому вони з’явилися – імовірно китайського тенісного вболівальника. Який до цього моменту написав аж два пости та востаннє був активний 2019 року. І лише кілька днів тому почав викладати ексклюзивний контент.

Щоб було ще зрозуміліше, Twitter офіційно заборонений в Китаї. Без цілого ряду не зовсім легальних способів, чи без можливості виїхати за межі КНР, звичайна людина (не офіційна особа) туди зайти не зможе. Так, ви все правильно зрозуміли. Випадковий вболівальник мовчав два з половиною роки, несподівано став свідком унікальних подій в Пекіні, та безупину кілька днів поспіль їх публікує у забороненій для нього соцмережі, до якої найлегший спосіб потрапити – виїхавши з Китаю. Буває, чого.

Останні свідчення про тенісистку надійшли в неділю вранці, вже від головного редактора державного китайського видання Global Times. Шуай Пен начебто була присутня на церемонії відкриття фінального матчу юніорського турніру в Пекіні.

Пізніше з’явилося відео, де тенісистка підписує дітям великі сувенірні м’ячі.

У WTA дуже швидко прокоментували, що останнє відео недостатнє. Генеральний директор WTA Стів Саймон заявив:

“Дуже приємно її бачити, але з цього відео незрозуміло, чи вона залишається вільною і чи здатна приймати рішення та діяти без примусу”.

Реакція по всьому світу залишається одностайною. Багато спортсменів, офіційних осіб б’ють на сполох, але поки не зрозуміло, яким шляхом можна прояснити ситуацію.

Зокрема прокоментувала зникнення та звинувачення у насильстві прессекретар президента США Джейн Псакі словами, такими знайомими кожному українцю. А саме, висловила “глибоке занепокоєння”.

WTA не довіряють офіційній позиції Пекіна та непокояться щодо безпеки тенісистки. Зокрема, Стів Саймон раніше сказав, що не вірить у “добровільний лист”, опублікований через китайську газету. В Асоціації налаштовані дуже рішуче, і готові навіть пожертвувати китайськими турнірами. Так, це коштуватиме WTA контрактів у сотні мільйонів доларів, але організація заявляє, що зможе піти на такий крок.

А правозахисна організація Amnesty International вже звернулася до Міжнародного олімпійського комітету з вимогою перенести найближчу зимову Олімпіаду з Пекіну. Окрім ситуації з тенісисткою вони вказують ще велику кількість порушень прав людини китайською владою. І, як можна здогадатися, МОК від контрактів з китайським урядом відмовлятися не планує.

Але комітет відреагував оперативно – його президент Томас Бах поспілкувався з дівчиною. Як повідомляє МОК, у 30-хвилинній розмові з Бахом Пен подякувала за турботу про її благополуччя та запевнила його, що у неї все гаразд.

“Вона пояснила, що перебуває в безпеці та почувається добре, живе у своєму будинку в Пекіні і хотіла б, щоб до її приватного життя поставилися з повагою”, – йдеться у заяві МОК.

Щодо тенісистів, практично всі світові зірки висловилися на підтримку Пен.

Серена Вільямс вимагає швидкого розслідування зникнення та звинувачень у насильстві. Роджер Федерер закликав МОК натиснути на китайську владу, щоб вони надали реальні докази її безпеки. Рафаель Надаль, Новак Джокович та багато інших також приєдналися, і хочуть якнайскоріше побачити її здоровою та в безпеці.

Досить часто ми чуємо гасло “спорт поза політикою”. Як правило, миттєво життя доводить, що це не так. Жодна суспільна сфера не перебуває поза політикою. В усякому разі, допоки залишаються держави, які вважають своєю нормою втручатися в спорт.

 

Джерело

Схожі статті