З 12 по 28 травня, у двох країнах – Фінляндії та Латвії, у двох містах – Ризі та Тампере пройде черговий чемпіонат світу з хокею. У турнірі візьмуть участь 16 найсильніших команд планети і не зіграють збірні росії та білорусі. Sport Arena розповідає все, що треба знати про 86-й чемпіонат світу з хокею.
Країни проведення
Спочатку чемпіонат світу мав пройти в росії, точніше – у санкт-петербурзі. Але через масштабне воєнне вторгнення росії в Україну у країни та міста відібрали право проведення світового форуму. А збірні росії та білорусі, як співучасниці агресії, були виключені з-поміж учасників турніру.
У підсумку турнір був перенесений до Фінляндії, яка приймала чемпіонат світу минулого року та Латвію. Для останньої це третій хокейний мундіаль в історії. Фінляндія приймає турнір найсильніших команд світу вдесяте.
Фото – IIHF.COM
Арени проведення
Чемпіонат світу приймуть два міста – фінський Тампере та латвійська Рига. Першому дісталися груповий раунд, обидва півфінали, матч за бронзу та фінал. Поєдинки відбудуться на Нокіа-Арені, побудованій до торішнього чемпіонату світу та яка вміщує понад 13 тисяч глядачів.
Арена-Рига, яка прийматиме матчі турніру в Латвії, була збудована у 2006-му році, також під чемпіонат світу. Арена вміщує понад 10 тисяч глядачів та прийме окрім групового етапу матчі чвертьфіналу.
Учасники турніру
Як уже було сказано вище, у чемпіонаті світу візьмуть участь 16 збірних, розбитих на дві групи по вісім команд
- Група А: Фінляндія, Швеція, США, Німеччина, Данія, Франція, Австрія, Угорщина.
- Група В: Канада, Чехія, Швейцарія, Словаччина, Латвія, Норвегія, Казахстан, Словенія.
Формат турніру
Груповий раунд пройде в одне коло. Чотири найкращі команди кожної із групи вийдуть до чвертьфіналу. Команди, що посіли останні місця у своїх групах, безпосередньо вилітають до Дивізіону 1А. Збірні, які посіли у своїх групах місці з 5-го до 7-го, припиняють виступи на турнірі.
Підрахунок очок на груповому етапі стандартний: 3 бали за перемогу в основний час, два – за виграш в овертаймі або по булітах, один – за поразку в овертаймі або по булітах. Овертайми грають системою «три на три».
Чвертьфінали пройдуть за перехресною системою: переможець групи А зіграє з командою, яка посіла четверте місце у групі В і навпаки. Перед півфіналами пройде посів на основі результатів групового етапу: команда з найвищим рейтингом зіграє з командою з найнижчими показниками. Інші дві збірні зустрінуться між собою.
Хто фаворит турніру
Вони традиційні. Насамперед – Фінляндія, яка виграла минулий мундіаль і приймає нинішній. На боці Суомі відмінний склад, нехай навіть і без Патріка Лайне, дуже досвідчений тренер – Юкка Ялонен зі збірною тричі вигравав чемпіонат світу (у тому числі й минулого року), перемагав та ставав бронзовим призером на Олімпійських іграх (золото-2022), а також рідна арена.
Фінляндія – США, Getty Images
Фінський тренер і у збірної Чехії, яка фінішувала на ЧС-2022 на третьому місці – Карі Ялонен, який і привів команду до бронзи. Але цього разу команда не дорахується багатьох зі своїх зірок. Приміром, через травми не зіграють захисник Коламбуса Іржичка, його колега з Торонто Пастрняк, а гравець Бостона Заха відмовився приїжджати до збірної після сезону до НХЛ. Проте, у Чехії досить рівний склад і поставлена гра.
Не можна скидати з рахунків і збірну США, хоча багато фахівців та вболівальників зазначають, що склад в американців буде одним із найслабших за останній час. Плюс, у США справді дуже молода команда, проте недооцінювати її, знаючи характер та вміння гравців, все ж таки не варто. Тим більше, там вистачає яскравих хокеїстів. Серед них, наприклад, не молодий Ті Джей Тайнен, який за два сезони в АХЛ заробив понад півтори сотні асистів. Або два проспекти Монреаля – Фаррел або Хатсон.
Багатьох зірок не дорахувалася Швеція. Точніше сказати майже всіх. Більшість гравців з НХЛ просто відмовилися приїжджати до збірної, а страховку в 300 тисяч доларів, яку запросив Ванкувер за Еліаса Петтерсона, просто не потягнула федерація хокею країни. Втім, у Швеції вистачає і якісних «домашніх» гравців, а характер та навченість мають допомогти команді як мінімум поборотися за півфінал.
Канада здивувала трьома «порожніми» місцями у заявці для польових гравців. Цілком можливо команда посилитися кимось по ходу турніру, скориставшись вильотом їхніх клубів із плей-офф Кубка Стенлі. Та й загалом склад Кленового листя виглядає не найзірковішим, хоча яскраві гравці безумовно є. І насамперед це ймовірний перший номер драфту Адам Фантіллі, який став у 18 років найкращим гравцем Національної асоціації студентського спорту. Або ж 26-річний Самуель Блейз, який заробив «9+11» у 31-му матчі за Сент-Луїс.
Хто може здивувати
Насамперед – збірна Словаччини. Так, команді, яка відмовилася від гравців, які виступають у російській кхл, буде складно, а зі складу, який виграв бронзу на Олімпіаді-2022, залишилося всього кілька людей, але піднести сюрприз вона готова.
Цілком у порядку і збірна Німеччини, яка не дорахувалася ряду гравців, але має міцний склад. Цікаво подивитися на збірну Швейцарії, яка втратила свою головну зірку – Ліана Бікселя, але покликала Андреса Амбюля, який зіграє на своєму 17-му чемпіонаті світу і брав участь у п’яти Олімпіадах. Ну і розраховуємо на збірну Латвії, яка зібрала досвідчений склад і отримала перевагу рідних стін.
Де дивитись чемпіонат світу з хокею
Матчі групового раунду отримали три часові слоти – 12:20, 16:20, 20:20. Груповий етап завершиться 23 травня.
Усі матчі чемпіонату світу з хокею побачитиме і в Україні. Офіційний транслятор турніру – телеканал Xsport. Прямі трансляції матчів будуть доступні як на ТБ, так і на YouTube-платформах каналу.