Новини Рівне

Чи загрожує рівнянам нова «болячка» з Китаю?

Чи загрожує рівнянам нова «болячка» з Китаю?

Світом стрімко поширюється інфекція, яку у ЗМІ вже називають чи не гіршою за ковід. Бо може минути майже непомітно, а може — довести до реанімації. Та й певні симптоми схожі: різке підвищення температури, головний біль, нежить, кашель. Загальне погіршення стану за лічені дні може перерости у двобічну пневмонію. В Україні уже зафіксовано 13 підтверджених випадків метапневмовірусу людини (HMPV) — недуги, яка нещодавно почала розповсюджуватися з Китаю, потім про неї заговорили у Казахстані, а згодом почали виявляти і у країнах Європи. Передусім вона уражає найстарших, наймолодших і найслабших, тож в групі ризику немовлята, діти і пенсіонери та ті, хто має ослаблений імунітет. Вакцини від цього вірусу немає, специфічного лікування — теж. Що це за напасть, як убезпечити себе і рідних та чи є ризики для Рівненщини?

Чи загрожує рівнянам нова «болячка» з Китаю?

Про вірус, який відомий з 2001 року і знову почав «атакувати», написала у фейсбуці відома лікарка-інфекціоністка Ольга Голубовська:

— В Україні з початку сезону зареєстровано 13 офіційно підтверджених випадків. Звичайно, реально їх більше. Зараження відбувається крапельним шляхом, епізоди можуть повторюватись протягом життя. Захворювання частіше є легким (нежить, кашель), але може бути тяжким із розвитком фульмінантної (та, що швидко прогресує) дихальної недостатності. Останній варіант раніше спостерігався у пацієнтів з ослабленим імунітетом, після трансплантації легенів тощо.

Орієнтовний інкубаційний період — від 3 до 6 днів, а середня тривалість захворювання може змінюватися залежно від тяжкості, в середньому 7–10 днів. HMPV найбільш активний в помірному кліматі протягом пізньої зими та навесні. Рентгенологічні зміни неспецифічні: «матове скло», ателектази, гіперроздуті легені, іноді — консолідація. Частіше двобічні ураження. В світі тяжким хворим застосовують інгаляційний рибавірин (зауважте — емпірично, оскільки доказів немає із зрозумілих причин). В нашій країні така форма рибавірину не зареєстрована, а таблетована навряд чи буде ефективна, спираючись на наш досвід.

На думку Голубовської, на поширення вірусу у світі могли вплинути тривалі масові локдауни через пандемію ковіду. Грубо кажучи, доки людство сиділо по домівках і зайвий раз не контактувало з навколишніми, то й для імунітету особливої роботи не було. А тепер нас можуть частіше уражати навіть звичні інфекції.

Тим не менш, лікарка радить не панікувати через спалах HMPV: хворим варто вчасно звертатися до лікарів, а лікарям — не зволікати з госпіталізацією, якщо стан пацієнта погіршується з кожним днем. А ще, радить не забувати про звичні заходи безпеки: фактор часу — вирішальний для тактики ведення хворих. В разі виникнення респіраторного захворювання, особливо у груп ризику, бажано його підтвердити. Серед усіх ГРВІ найнебезпечнішими були грип та COVID-19, зараз до тестування треба додавати і метапневмовірус, особливо у госпіталізованих хворих, ресурс є. Якщо ви захворіли — вимірюйте правильно сатурацію крові пульсоксиметром.

По-друге, звичайна профілактика інфекції полягає в уникненні/зменшенні ризиків повітряно-краплинної передачі (обмеження контактування із хворими на респіраторні захворювання, особливо груп ризику, мити руки, провітрювання приміщень, вологе прибирання). Все це, звичайно, не гарантує зараження, але ж ми памʼятаємо, що уся справа в дозі збудника, що на вас «нападає»: чим вона менша, тим більше шансів мати нетяжке захворювання.

По-третє — загальна рекомендація. Слідкуйте за своїм здоровʼям, своєчасно діагностуйте патологію (наприклад, синдром інсулінорезистентності, патологію щитоподібної залози), приймайте вітаміни, особливо Д (за призначенням лікаря), в багатьох є його недостатність або дефіцит, а він, у тому числі, є гормоном імунної системи

У Центрі громадського здоров’я також кажуть, що метапневмовірус — не новий, а циркулює в Україні під час кожного епідсезону. А у порівнянні з тим же грипом перебігає значно легше і ускладнення дає рідше. Тож ситуація рутинна і контрольована, запевняють медики.

Чи були серед заражених HMPV рівняни? Про це та про ситуацію загалом на Рівненщині розповів Віктор Мороз, лікар-епідеміолог з ДУ «Рівненський обласний центр контролю і профілактики хвороб» МОЗ України:

Чи загрожує рівнянам нова «болячка» з Китаю?

— Наразі про такі випадки нам невідомо, не фіксували. Але це не означає, що у нас їх зовсім немає — теоретично, все можливо. Просто люди не завжди звертаються по допомогу до лікарів. Якщо будуть сумнівні випадки, тоді будемо відправляти зразки на аналіз у Київ і мати відповідь. Специфічного лікування наразі немає. Єдиним засобом профілактики тут є звичайні рекомендації: мити руки, не терти руками обличчя, щоб не занести вірус через слизові. Не підходьте ближче ніж на два метри до тих, хто чхає або кашляє, уникайте людних місць.

Щодо грипу, ковіду та інших ГРВІ, то наразі ситуація спокійна. Якщо порівнювати з минулим тижнем, то навіть менше стало. Станом на понеділок, 6 січня, по області було 3942 випадки захворювань на грип та ГРВІ, а за тиждень до того — 4604. Якщо брати конкретно по Рівному — то всього 1050 випадків. Це досить низький рівень, та й в жодній громаді по області нині не перевищено епідпоріг. Наприклад, ковіду по місту взагалі не реєстрували минулого тижня.

Що стосується віку пацієнтів, то близько половини захворілих — діти. А от що буде за тиждень — побачимо. Бо так завжди: доки діти на зимових канікулах — захворюваність не «росте», а от коли повертаються на навчання, тоді слід очікувати підйому. Наступного понеділка можуть бути інші цифри.

Олена РАКС.

Схожі статті