Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Advertisement ―

spot_img
HomeРегіониНовини ДніпроОдеську зернову «схему» курує... очільник БЕБ Олександр Ткачук?

Одеську зернову «схему» курує… очільник БЕБ Олександр Ткачук?

Минулого тижня всі знову переконалися, що БЕБ не є Бюро з економічної безпеки, а в певному сенсі може навіть перетворитися на "Бюро економічної небезпеки України".

Одеську зернову «схему» курує... очільник БЕБ Олександр Ткачук?

   Чому? Виходячи із проведених ДБР слідчих дій, працівники БЕБ вкотре могли бути задіяні у корупційній схемі, цього разу пов'язаній із зерновими оборудками.

   Причина обшуків ДБР у керівників Одеського БЕБ за фактом можливих зловживань із зерновим коридором – нібито деякі "бебівці" у змові із зернотрейдерами та митниками вивозили збіжжя таємно, від чого бюджет України недоотримав податків в особливо великому розмірі, а ключові учасники схеми, за припущенням, також могли щомісячно отримували від оборудок значні грошові кошти.

   Слідство поки не називає прізвищ цих осіб. Провину має визнати суд. Проте, в разі підтвердження цих фактів, можна зробити висновок, що фігурант схеми – не один, і не виключено – не лише в Одеському БЕБ.

   Треба пояснити, що зернові оборудки не стали несподіванкою для керівництва країни та керівників правоохоронних органів. Про них ще у вересні доповідали президенту Зеленському підприємці руху "Маніфест 42". У зверненні повідомлялось, що "стабільність роботи експортного зернового коридору порушується працівниками БЕБ, які за надуманими приводами накладають арешти на майно відправників і блокують відправлення кораблів".

   Але виникає очевидне питання. Чому до обшуків ДБР не було жодної реакції від самого керівництва Бюро економічної безпеки, і чи не мають керівники цієї установи відношення до цих корупційних схем?

   В УНІАН також була оприлюднена інформація щодо оборудок із зерном за участю Одеського БЕБ, які завдали Україні збитків на суму в 10 млрд грн, і до яких, за версією політолога Олексія Голобуцького, може бути причетний діючий керівник детективів БЕБ Олександр Ткачук (на фото).

   Ви можете запитати – а чому прізвище Ткачук фігурує у цьому контексті? Для цього треба розібратися, що таке Бюро економічної безпеки. БЕБ, за законом – "центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави. Відповідно до покладених завдань Бюро економічної безпеки України виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції". Зерновий коридор або проблеми з ним є посяганнями на функціонування економіки держави? Безперечно.

Більше того – російська навала серед головних цілей мала й припинення роботи "зернового коридору", або істотне ускладнення його функціонування. Тож хто мав провести розслідування щодо оприлюдненої організацією "Маніфест-42" інформації про можливі тіньові схеми у роботі "зернового коридору"? Вбачаю, що сфера компетенції у цьому питанні і м'яч – на полі саме БЕБу. Адже йдеться про те саме "функціонування економіки держави". Тож у гру мали вступити хто? Правильно – детективи Бюро економічної безпеки. А хто керує цими детективами? Олександр Ткачук, який згідно декларації за 2023 р., оприлюдненій Youcontrol, займає посаду керівника Головного підрозділу детективів (на правах департаменту) БЕБу.

   Виходячи із заяви "Маніфест-42" та проведення обшуків в одеському БЕБ силами ДБР, для яких необхідні були серйозні підстави, виникає запитання: чи можливо, що керівник детективів був не в курсі подій, пов'язаних з ланцюжком перевезення зерна морським транспортом? Теоретично, так, він може перебувати у суцільній невідомості й непоінформованості. Навіть після заяви "Маніфесту-42" і нарад в ОП. Але тоді це буде свідченням щонайменше некомпетентності й кричущої недбалості керівника Головного підрозділу детективів (на правах департаменту) БЕБу, що може коштувати державі мільярди гривень. Так потрібних нам на дрони, РЕБи, РЕРи, аптечки, і все, що необхідно для оборони країни.

   Отже, враховуючи відсутність реакції з боку керівництва БЕБ та Офісу Генерального прокурора, можна припустити, що до схеми (у випадку її підтвердження) міг мати відношення керівник детективів БЕБ Олександр Ткачук. Також дивно, чому на ці факти тривалий час не звертали уваги вже звільнені генеральний прокурор Андрій Костін та його заступник Дмитро Вербицький? Не виключено, що події із зерном також могли стати однією з причин у справі звільнення цих осіб після того, як інформація дійшла нагору. Хоча публічно скандал із зерном став відомим вже після звільнень.

   У Маніфесті 42 підприємці повідомляли про наступну незаконну "зернову" схему. "Затримка й арешт експорту зерна відбувався після завантаження збіжжя на судно, щоб змусити підприємців бути більш "зговірливими". Через недопущення нарахування пені за простій судна зернотрейдери були змушені контактувати із силовиками на предмет сплати корупційної данини". На той час йшлося про два судна, які підозрювали у несплаті податків на етапі продажу та транспортування зернових.

   Підприємці скаржились, що висновки БЕБ про нібито вчинення ними злочинів базувалися винятково на припущеннях, бо ні податкова, ні митники не мали жодних на той час претензій до зернотрейдерів, які відправляли збіжжя на експорт.

   Називали і жертву тиску БЕБ – компанію "Шулявська-Капітал", яка щоденно зазнавала збитків через небажання сплачувати хабарі. Трейдер був змушений визволяти вантаж від безпідставного арешту через суд.

   Отже, за припущенням, працівники БЕБ без належного контролю з боку прокуратури у змові з митниками створювали зернотрейдерам умови, за яких вони з метою прискорення відправки збіжжя зерновим коридором на експорт, погоджувались платити хабарі. Хто відмовлявся – потрапляли на штрафи за простій суден. Підприємцям невідомо, чи були сплачені податки за це зерно, проте штучно був створений ідеальний привід для здирництва експортерів.

   Але здирники мають імена, які, за умови підтвердження їхньої вини, мають обов'язково стати відомими в суспільстві. А ми разом із суспільством продовжимо за цим стежити.

   Є припущення, хто може бути причетним до незаконного тиску на бізнес. В липні цього року на зустрічах з підприємцями були присутні Ростислав Шурма, заступник Генпрокурора Дмитро Вербицький та керівник підрозділу детективів БЕБ Олександр Ткачук. До обшуків ДБР в Одеському БЕБ на своїй посаді залишився лише Олександр Ткачук, очільник головного детективного підрозділу Бюро економічної безпеки (БЕБ).

   Він все частіше стає об'єктом критики через скандали, які, очевидно, не сприяють його професійній репутації та загалом іміджу самої інституції.

Одеську зернову «схему» курує... очільник БЕБ Олександр Ткачук?

   Нещодавня моторошна подія, яка вразила суспільство, пов'язана із жахливою ДТП за участю Олександра Ткачука. Винні будуть встановлені під час досудового слідства та судом. Внаслідок аварії постраждала молода дівчина, яка втратила обидві ноги після наїзду на неї автомобіля, яким кермував Ткачук. Суспільство чекає на справедливість при визначенні винуватців, але багато хто має сумніви в цьому, зважаючи на негативний досвід у відомих справах щодо правоохоронців.

   Ще одна справа – тиск Ткачука на детективів БЕБ, щоб приховати контрафакт тютюну на Львівщині, на що поскаржились самі детективи. Про це повідомив народний депутат, голова тимчасової слідчої комісії (ТСК) з незаконного обігу тютюнових виробів Ярослав Железняк: "Детективи скаржаться, що в. о. керівника детективів БЕБ Олександр Ткачук активно та відверто блокує ефективні слідчі дії на Львівській тютюновій фабриці", – написав він у телеграмі".

   Наразі невідомо, чи була реакція на ці звернення, якими є результати перевірки, а якщо незаконні дії Олександра Ткачука підтвердилися, чи була дана їм оцінка.

   Однак Ткачук продовжує перебувати на своїй посаді. Тому всі ці питання потребують невідкладної відповіді.

   Правоохоронна система нарешті має бути очищена від осіб, які своїми діями підривають її ефективність і репутацію як в Україні, так і за її межами. Від цього значною мірою залежить наша перемога над ворогом. Усі, хто беруть участь у схемах незаконного збагачення, включаючи співробітників БЕБ, мають бути виявлені, звільнені та понести справедливе покарання.